Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Mine Aşınması nedir?

Diş minesi, dişin sert en dış yüzeyidir. Vücuttaki diğer tüm maddelerden daha sert olsa bile, zamanla kademeli olarak aşınabilir ve alttaki dentinin açığa çıkmasına neden olarak hassas dişlere yol açabilir.

Mine aşınması aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Mine Aşınması nedir?

Diş Gıcırdatma

Gece veya gün boyunca dişlerinizi gıcırdatıyor musunuz? Eğer öyleyse mineyi aşındırıyor olabilirsiniz, bu da zaman içinde alttaki dentinin açığa çıkmasına neden olabilir.

Diş Fırçalama

Dişlerinizi çok sık veya çok sert fırçalıyorsanız, sonunda diş mineniz aşınabilir ve diş eti çekilmesi geliştirebilirsiniz.

Bunu önlemek için, sizin için en iyi diş fırçalama tekniği ve ağız hijyeni düzeni ile ilgili olarak diş hekiminize danışın ve Sensodyne Diş Fırçası gibi yumuşak kılları olan bir diş fırçası kullanmayı deneyin.

Asit Erozyonu

Zaman içerisinde asitli yiyecekler ve içecekler diş minenizin aşınmasına neden olabilir, buna asit erozyonu denir. Asitli yiyecekler ve içeceklere meyve ve meyve suları, gazlı içecekler, sade kahve veya çay, şarap ve ketçap ya da salata sosu gibi keskin bir tadı olan her şey olabilir. Gün içinde dört kez gibi az bir sayıda bile asitli "zorluklara" maruz kalmak diş minenizde asit aşınması olarak da bilinen asit erozyonu riski oluşturabilir. Diş minenizde asit aşınması riski varsa diş hekiminize danışın:

  • Sizin için en iyi diş fırçalama tekniği ve ağız hijyeni ile ilgili bilgi alın
  • Beslenmenize dikkat etme ve Pronamel gibi florürlü bir diş macunu ile günde iki kere fırçalama ile dişlerinizi asit aşınmasının etkilerinden en iyi nasıl korumaya yardımcı olacağınızla ilgili bilgi alın.
Asit erozyonu ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için videoya göz atın:

Tüyo: Diş hekiminiz diş aşınmasının öncü belirtilerini tespit edebilir, bu yüzden düzenli diş muayenelerine gitmeniz önemlidir. Eğer diş aşınması riski taşıdığınızı düşünüyorsanız, diş hekiminizle görüşün.

Hassasiyet Hakkında