Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Eti Bakımı ve Hassasiyet

Sağlıklı dişlerin temeli sağlıklı diş etleridir. Diş eti çekilmesi, diş hassasiyetinin önde gelen nedenlerinden biridir. Aşırı sık veya agresif diş fırçalama, uzun süreli diş eti hastalığı (gingivitis veya periodontal hastalık) ve hatta yaşlanma diş eti çekilmesine katkıda bulunabilir. Diş etleri çekildikçe, altındaki dentin zaman içinde kademeli olarak açığa çıkar.

Diş Eti Bakımı ve Hassasiyet

Diş Beyazlatma Hassasiyete Neden Olur Mu?

Profesyonel beyazlatma sırasında veya sonrasında yaşanabilen hassasiyet dentin aşırı hassasiyetinden farklıdır. Dentin aşırı hassasiyeti dişin dentin kısmı açığa çıktığında (genellikle diş eti çekilmesi veya diş aşınmasının sonucu olarak) meydana gelebilen yaygın ve ağrılı bir diş koşuludur. Ancak beyazlatma işlemi durumunda, işlemdeki ağartıcı bileşenin dişe nüfuz ederek hassasiyete neden olduğu düşünülmektedir.

Klinik çalışmalar, potasyum nitrat içeren diş macunlarının profesyonel beyazlatma prosedürleri ile ilişkili hassasiyeti azaltabildiğini göstermektedir. Bu çalışmalarda, beyazlatma işlemi öncesinde ve sırasında iki hafta boyunca potasyum nitrat içeren Sensodyne kullanan gönüllüler sıradan florürlü diş macunu kullananlara göre işlem sonrasında daha az hassasiyet yaşamıştır.

Diş beyazlatma işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız, ağartıcı ile ilişkili hassasiyetle ilgili olarak diş hekiminize danışın.

Hassasiyet Hakkında