Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş Hassasiyetinin Nedeni Nedir?

Dentin aşırı hassasiyeti veya diş hassasiyeti yaygın bir diş problemidir. Diş eti çekilmesi ve diş minesi aşınması gibi yaygın problemlerin sonucu olarak zaman içerisinde gelişebilen bir durumdur. Şikayetçilerin çoğunluğu 20 - 50 yaş arasındadır. Diş hassasiyeti, dişin daha yumuşak iç kısmı olan "dentin" açığa çıktığında başlayabilir. Dentin diş minesi ve dişetlerinin altında bulunur.

Binlerce mikroskopik kanal dentin içinden diş merkezine doğru gider. Dentin açığa çıktığında, dış tetikleyiciler (soğuk bir içecek gibi) dişin hassas bölgelerini uyararak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açabilirler.

 

Diş Hassasiyetinin Nedeni Nedir?

Dentin aşırı hassasiyetiniz olduğunu yalnızca bir diş hekimi onaylayabilir. Herhangi bir diş problemi yaşadığınızda, her zaman diş hekiminize başvurarak tavsiye alın. Dentin aşırı hassasiyetiniz varsa, günlük ağız bakım alışkanlığınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda bazı basit değişiklikler yaparak dentinin daha fazla açığa çıkmamasına, hassas dişleriniz için bakıma ve sızının hafifletilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu bölümde hassasiyetin bazı temel nedenlerini gözden geçiriyoruz.

  • Örneğin diş gıcırdatma ya da aşırı sık diş fırçalama nedeniyle mine aşınması
  • Örneğin diş eti hastalığı ya da agresif fırçalama nedeniyle diş eti çekilmesi

Profesyonel diş beyazlatma işlemi sırasında ya da sonrasında yaşanabilen hassasiyet, dentin aşırı hassasiyetinden farklıdır. Daha fazla bilgi için bkz. "Diş beyazlatma hassasiyete neden olur mu?".

Hassasiyet Hakkında