Hassasiyet Belirtileri

Hassasiyet Belirtileri

Hassasiyet Belirtileri

Hassasiyet Belirtileri

Hassas Dişlerin Yaygın Tetikleyicileri

Bir dizi etken hassas dişlere sahip kişilerde sızlama ve diş sızlamasını tetikleyebilir. İşte hassas dişlerin en yaygın tetikleyicilerinden bazıları:

  • Soğuk yiyecekler yeme ya da soğuk içecekler içme
  • Sıcak yiyecekler yeme ya da sıcak içecekler içme
  • Şekerli ya da ekşi yiyecekler yeme
  • Soğuk havada nefes alma
  • Diş fırçalama
Hassas Dişlerin Yaygın Tetikleyicileri

Diş Çürümesi dahil diş sızlamasının Diğer Nedenleri

İşte diş sızlamasına neden olabilecek diğer yaygın nedenlerden bazıları:

Diş Çürümesi

Diş çürümesinden (diş çürükleri) kaynaklanan sızlama hassas dişlerde benzer şekilde hissedilebilir. Diş çürümesi yiyecek ve içeceklerdeki şekerlerin dişlerimizin üzerindeki plaklarda bulunan bakterilerle tepkimeye girerek asit oluşturmasıyla gerçekleşir. Bu asitler mine ve dentininizi kademeli olarak yumuşatabilir ve eritebilir. Florürlü diş macunu ile günde iki kere fırçalama dişlerinizin güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Diş çürümesinde sorun, çürüme iyice ilerleyene dek hissedilmeyebilir. Çürümeye erken aşamalarında müdahale edilmelidir. Dolayısıyla hiçbir sızlama hissetmeseniz de düzenli olarak diş check up'ı yaptırmanız önemlidir, böylelikle diş hekiminiz diş çürümesinin erken işaretlerini ayırt edebilir ve tedavi edilmesi için birlikte çalışabilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Birçok kişi diş beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında bir süre için diş problemi yaşamaktadır. Diş beyazlatma ile ağartıcı bileşenler kullanılarak bir diş hekiminin gözetimi altında yapılan profesyonel işlemleri kastediyoruz.

Beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında yaşanabilen hassasiyet dentin aşırı hassasiyetinden farklıdır. Ürün içerisindeki ağartıcı bileşenin mine ve dentinden geçtiği ve dişin merkezindeki öze inerek burada inflamasyon ve geçici hassasiyete neden olduğu düşünülmektedir.

İşlemden sonra

Diş tedavisi gördükten sonra bir süre dişlerinizde hassasiyet hissetmeniz alışılmadık bir durum değildir. Ancak, bu durum devam ederse diş hekiminize başvurun.

Diş sızlamasının diğer yaygın nedenleri arasında diş apsesi ve kırık dişler bulunur. Dişlerinizin ve dişetlerinizin sağlık durumunu kontrol ettirmek amacıyla düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Herhangi bir sızlama ya da rahatsızlık hissederseniz ve özellikle bu durum devam ederse diş hekiminize başvurun.

Sensodyne Hassasiyet Testi

Sensodyne® Hassasiyet Testi

Hassas diş belirtilerinden bazılarına sahip olabileceğinizi mi düşünüyor musunuz? Hassasiyet Testi daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olabilecek, faydalı bir araçtır. Yalnızca birkaç dakikanızı alır. Hemen başlayabilirsiniz.

Hassasiyet Testi Yap

Hassasiyet Hakkında