Diş Macunu Alerjisi Nedir?
Bir Sorun ile Karşılaştığınızda Ne Yapmalısınız?

Alerji Nedir?

Alerji çağımızın en yaygın sorunlarından biri olarak, bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere1 olağandışı tepkisidir. Alerji kendini gösterirken, alerjene karşı tolere edilmesi gereken lokal iltihaplı reaksiyonlar veya genel belirtiler2 oluşur, bu da semptomların gelişmesine neden olur.

Diş Macunu Alerjisi ve Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişi diş macununun geçici alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini bilmiyor. Diş macunu kullandıktan sonra ağız çevresinde rahatsızlık hisseden kişi sayısı neyse ki nadirdir; bu durum hangi bileşenlere tepki verdiğinize ve tepkinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Semptomlardan bazıları kızarıklık, kaşıntı, tahriş olmuş yumuşak doku olabilir. Diş macunları, bazı küçük konsantrasyonlarda aroma bileşenlerinde bulunan potansiyel alerjenler içerebilir. 3

Diş Macunu Alerjisi Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Türkiye'deki Sensodyne serisi, çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak klinik olarak kanıtlanmış birçok farklı formülasyon/teknoloji sunar. Sensodyne serisi, dentin aşırı hassasiyetinin tedavi edilmesine yardımcı olmak amacıyla Potasyum Nitrat, NovaMin [sodyum kalsiyum fosofosilikat] ve Stanöz florür formülasyonlarını içermektedir.

Tüm diş macunlarında olduğu gibi, nadiren az sayıda tüketici üründeki bazı bileşenlere veya formülasyona karşı intolerans yaşayabilir ve ürünün tahrişe neden olduğu veya kendi ihtiyaçları için uygun olmadığını düşünebilir. Ürünlerimizin tamamının ambalajında tüketicilerimizin hassas olabileceği herhangi bir bileşenden kaçınmasına yardımcı olabilmek için tüm içerik bilgilerini sağlanmakta ve böyle bir durumda etiketinde de belirtildiği şekilde ürünün kullanılmasının durdurulması önerilmektedir. Diş macunlarının neden olduğu reaksiyonlar geçicidir ve genellikle kullanımın kesilmesinden sonraki bir hafta içinde düzelmektedir. Bu süreçte, ihtiyaca uygun farklı bir alternatif ürün kullanılması önerilebilir. Herhangi bir endişeniz olduğunda, diş hekiminizle veya bir sağlık profesyoneli ile konuşmanızı tavsiye ederiz.

GSK Diş Macunu Güvenliği

GSK Tüketici Sağlığı olarak, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimizin ağız sağlığını korumalarına ve tedavi etmelerine yardımcı olan uzman, terapötik ve uzman ağız sağlığı ürünleri sunuyoruz. Önde gelen Sensodyne ürünlerimiz hassasiyet, asit erozyonu ve diş eti sağlığı sorunlarının tedavisinde yardımcı olmakta ve dünya çapındaki diş sağlığı uzmanları tarafından önerilmektedir.

GSK Tüketici Sağlığı olarak tüketicilerimizin güvenliği önceliğimizdir. GSK Tüketici Sağlığı, ilgili tüm ürün güvenliği, kalite ve mevzuat standartlarına uygun, en yüksek kalitede güvenli ve etkili ürünlerin geliştirilmesi ve tedarik edilmesini taahhüt eder. Ürün etiketine uygun olarak kullanıldığında GSK Tüketici Sağlığı Ağız Sağlığı ürünlerinde kullanılan içerklerin güvenlik profilini desteklemek için kapsamlı kullanım verileri mevcuttur.

Türkiye'de satılan her diş macunu ürünü ve markası, diş macunu ürünleri için AB Kozmetik ve Tıbbi Cihaz yönergelerine uymalı ve burada belirtilen  güvenlilik ve etkililik yönergelerine uygun olmalıdır. Farmasötik altyapıya sahip ve gücümüzü bilimden alan bir şirket olarak, ürünlerimiz ile ilgili tüm yan etki ve tüketici bildirimlerini global olarak raporluyor, takip ediyor ve gözden geçiriyoruz. Ürünlerimizin güvenliliğini tüm dünyada uyguladığımız farmakovijilans uygulamalarımız aracılığı ile izleyebilmek için tüketicilerimizden ve hekimlerimizden herhangi bir yan etki durumunu 444 4 083 numaralı telefon hattına veya tuketicisagligi@gsk.com adresine bildirmelerini rica ediyoruz.

References

1. Turkish National Society of Allergy and Clinical Immunology

2. European Association of Allergy and Clinical Immunology

3. De Groot A. Contact allergy to (ingredients of) toothpastes. Dermatitis. 2017;28(2):95-114.

PM-TR-SENO-21-00018