COVID-19 Pandemi Döneminde Ağız Bakım Tavsiyeleri

Covid-19 pandemisi bizi, ailemizi ve sevdiklerimizi farklı şekillerde etkiliyor. Evde kaldığımız bu dönemde ağız sağlığı konusunda bazılarımız acil durumlarda ne yapacağını bilmiyorken bazılarımız ise sağlıklarını koruyabilmek için neler yapabileceklerini araştırıyor. Endişeli ve stresli olduğumuz bu dönemde sizlere yardımcı olabilmek adına Temel Ağız Bakım Tavsiyeleri serisi hazırladık.

1. Covid-19 sürecinde ağız sağlığınız ile ilgili acil bir durum ortaya çıktığında ne yapmalısınız?

Covid-19 yayılmasını durdumak için mümkün olduğunca evlerinizde kalmalısınız. Ancak yüksek ağrı şiddeti, ciddi ve kötüye giden bir şişlik, kontrol altına alınamayan kanama hali gibi durumlarda diş hekiminiz ile telefon ya da internet aracılığıyla mutlaka iletişime geçiniz.

2. Pandemi döneminde diş hekimine gitmeli misiniz?

Covid-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak ve sağlığınızı riske atmamak adına bu dönemde evde kalmanız çok önemlidir. Bu nedenle durumunuzun aciliyeti ile ilgili diş hekiminize gitmeden önce telefon ya da internet aracılığıyla yönlendirmesini almanızı tavsiye ederiz. Diş hekiminizin acil gördüğü durumlar dışında evden çıkmamaya özen gösteriniz.

3. Covid-19 sürecinde ağız sağlığı hakkında diğer tavsiyeler:

Bu dönemde akıllardaki soruları yanıtlayabilmek ve endişeleri azaltabilmek adına bazı temel ağız sağlığı ipuçlarını sizler için derledik. Ağız sağlığına Covid-19 döneminde her zamankinden daha çok dikkat edilmelidir.

 • Atıştırmalık Tüketimi
  Bu stresli zamanlarda birçok insan daha fazla atıştırmalık gıda tüketiyor. Siz de öğünlerinizde şeker tüketimini azaltmaya çalışın ve dişlerinizi günde 2 defa ikişer dakika fırçalayınız. Böylece Covid-19 döneminde olası ağız problemlerinin önüne geçerek diş hekimine gitmenizi gerektirecek durumun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Diş hekimlerinin odaklarını da acil olan vakalarda tutmaya yardımcı olabilirsiniz.
 • Stres Düzeyi
  Artan stres düzeyi bruksizm olarak adlandırılan diş gıcırdatma hastalığına sebep olabilir. Bu problem Covid-19 pandemisi gibi dönemlerde stresimizin daha da artmasıyla yaygın bir hale gelebilir. Farkında olmasanız bile uyku periyodunuzda dişlerinizi gıcırdatıyor olabilirsiniz. Bu yüzden çene kaslarınızı mümkün olduğunca gevşetmeye çalışın ve bu bölgeye gerekirse ısı ve masaj uygulayınız. Diş hekiminize danışarak bu süreçte ağız koruyucu bir gece plağı kullanabilirsiniz.
 • Takma Diş ve Sabitleyici Kullanımı
  Günümüzde birçok insan parçalı ve bütün olmak üzere takma diş veya sabitleyici kullanıyor. Bu dönemde takma diş ve sabitleyicilerinizi temiz tutmak için ekstra özen göstermelisiniz. Ellerinizi sık yıkayarak bakteri oluşma ihtimali yüksek olan bu aparatları temiz tutarak olası enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.
 • Arayüz Fırçaları ve Diş İpi Kullanımı
  Diş ipleri ve arayüz fırçaları, diş aralarındaki alanlarda plak ve bakteri oluşumunu önlemeye etkili bir şekilde yardımcı olur. Özellikle gingivit ve periodontit gibi diş eti problemleri yaşayan kişiler için bu ürünlerin kullanımı tavsiye edilir.
 • Diş Fırçası Kullanımı
  Özellikle Covid-19 döneminde diş fırçanızı temiz ve kuru tutmalı, 3 ayda 1 değiştirmeye özen göstermelisiniz.
 • Sağlıklı Beslenme
  Birçok insan bu dönemi daha sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketerek daha zinde ve sağlıklı olmak için fırsata çeviriyor. Ancak bu sağlıklı gıdaların birçoğu asit içermektedir. Asit diş minesini zayıflatarak diş minesi altındaki dentin tabakasının ortaya çıkmasına ve sarı görünümlü dişlere sahip olmanıza neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı gıdalar tüketirken aynı zamanda diş minenizi korumanız çok önemlidir.

PM-TR-SENO-20-00206