Causes of Sensitivity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hassas Dişlerin
Nedenleri?

DİŞ MİNESİ AŞINMASININ NEDENİ NEDİR?

Diş minesi, dişin sert dış yüzeyidir. Vücuttaki başka herhangi bir maddeden daha sert olmakla birlikte, zaman içinde aşamalı olarak aşınabilir ve altındaki, daha yumuşak katman olan dentini hassas dişlere yol açabilecek şekilde zarar görmeye açık hale getirebilir. Diş minenizin aşınmasının diş fırçalama biçiminizden yiyecek ve içecek seçimlerinize kadar birçok farklı nedeni olabilir.

What is Enamel Wear?

DİŞ MİNESİ KAYBININ SEBEBİ NEDİR?

Diş minesi kaybının en yaygın nedenleri:

  • Çok sert fırçalama – Eğer dişlerinizi çok sık veya çok sert fırçalarsanız, bu diş minesi kaybına ve ayrıca güçsüz diş etlerine neden olabilir.
  • Dişlerde asit erozyonu¹ – Bu duruma, meşrubat, meyve, meyve suyu ve şarap gibi birçok yiyecek ve içecekte bulunan asitler neden olur. Asitli yiyecek ve içecekler dişle temas ettiği zaman, sert mine tabakasının dış yüzeyini geçici olarak yumuşatabilir. Dişlerinizi, asitli yiyecekleri ve içecekleri tükettikten hemen sonra fırçalarsanız bu yumuşamış mine daha kolay kalkabilir. Bu durum sıkça gerçekleşirse diş minesi kaybına neden olabilir.

DİŞ MİNENİZ AŞINIYORSA NE YAPMALISINIZ

Diş minesi kaybıyla ilgili kaygılarınız varsa, bu durumu diş hekiminize danışınız.
Bu arada, diş minenizin bakımıyla ilgili tavsiyelerimize ve alabileceğiniz önlemlere bir göz atabilirsiniz:²
Diş minesi aşınmasını engellemeye yardımcı olması için;

  • Diş minesi aşınmasının önlenmesine yardımcı olan uzman bir diş macunu kullanınÖrneğin, formülünde diş minesi yüzeyine nüfuz ederek zayıflayan mineyi aktif olarak güçlendiren, sizi gündelik asit tüketiminin etkilerine karşı koruyan, daha güçlü ve daha sağlıklı diş minesine kavuşturmaya yardımcı olan Promine Günlük Koruma Diş Macunu.
  • Asitli yiyecek-içecek tüketiminizi azaltın,Özellikle meyve suları ve asitli içeceklerin günlük tüketim miktarını ve sıklığını azaltın.
  • Asitli yiyecek veya içecekleri yedikten veya içtikten sonra en az bir saat bekleyin.Asitli yiyecek veya içecekler diş minesini geçici olarak yumuşatabilir ancak dişlerinizi fırçalamadan önce bir süre beklerseniz, tükürüğünüz, tampon görevi görerek asit etkilerini nötrleştirecek ve bu da dişlerinizi fırçalarken diş minesi kaybını engellemeye yardımcı olacaktır.
  • Dişlerinizi çok sert fırçalamayın.Diş minesini korumak için tasarlanan Promine Diş Fırçası gibi yumuşak ve ekstra yumuşak bir diş fırçası kullanın.

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.
 

¹Tooth Enamel Erosion: What Is It? | Sensodyne Pronamel. 2018. Tooth Enamel Erosion: What Is It?/ Sensodyne Pronamel. [ONLINE] Available a t: https://www.sensodyne.co.uk/about-enamel-wear/acid-erosion.html. [Erişim: 14 Şubat 2018].
²Oral Health Foundation. 2018. Sensitive Teeth. [ONLINE] Available at: https://www.dentalhealth.org/tell-rne-about/topic/sundry/sensitive-teeth. [Erişim: 09 Mart 2018].