Symptoms of Sensitivity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hassas Diş
Belirtileri

DİŞLERİM NEDEN SICAĞA VE SOĞUĞA KARŞI HASSAS?

Eğer soğuk bir içecekten bir yudum aldığınız, dondurma yediğiniz veya çorba içtiğiniz, hatta kışın soğuk havada nefes aldığınız zaman bile kısa ve keskin bir sızı hissederseniz; bu, hassas dişleriniz olduğuna dair bir belirti olabilir.

Dişin ‘dentin’ adı verilen ve diş minesinden daha yumuşak olan tabakası zarar gördüğünde dişleriniz hassaslaşabilir. Bu durum diş eti çekilmesinde ya da diş minesi aşınmasında ortaya çıkabilir. Dentin diş merkezindeki sinire giden birçok küçük kanalla doludur. Bu nedenle, sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler tükettiğinizde, içerideki sinir uyarılarak ciddi bir sızıya yol açabilir.¹

Common Triggers of Sensitive Teeth

DİŞLERİM NEDEN ŞEKERE KARŞI HASSAS?

Hassas diş sızısına sebep olan tetikleyiciler sıcak ve soğuk yiyeceklerle sınırlı değildir. Dişleriniz şekerlere, tatlı yiyecek ve içeceklere de hassaslaşabilir. Tatlı yiyecek ve içecek tükettiğiniz zaman o tanıdık kısa, keskin sızıyı duyabilirsiniz.

Dişlerinizin sıcaklık değişiklikleri karşısında hassaslaşmasının sebebi de aynıdır, bu değişiklikler dişin içindeki siniri uyarabilir.

Dişlerinizin soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi yiyeceklere karşı hassaslaşmasının başka sebepleri de vardır:

  • Dişiniz kırıldıysa, bu da dişinizin derinliklerindeki siniri etkileyebilir ve sizi yediğiniz ve içtiğiniz şeylere karşı hassaslaştırarak sızıya sebep olabilir.²
  • Yeni dolgudan sonra dişleriniz sıcağa veya soğuğa karşı hassaslaşabilir.
  • Diş beyazlatma işleminden sonra hassas diş problemi yaşayabilirsiniz.

Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi yiyecek ve içecekler tükettiğiniz zaman dişiniz ağrıyorsa diş hekiminize danışınız.

Hassasiyet ağrısını gidermek için etkili bir yol arıyorsanız Sensodyne, DİŞ HEKİMLERİ TARAFINDAN ÖNERİLEN 1 NUMARALI* markadır. Ağrının hızla giderilmesi ve bu nahoş acılar hakkında endişelenmeden yemenize ve içmenize devam edebilmeniz için Sensodyne Rapid Relief’in ağrıyı sadece 60 saniyede giderdiği klinik olarak ispatlanmıştır.
 

¹WebMD. 2018. When Heat and Cold Hurt Your Teeth. [ONLINE] Available at: https://www.webmd.com/oral-health/features/case-sensitive. [Erişim: 09 Mart 2018],
²American Dental Association. 2003. Do you have a cracked tooth?. [ONLINE] Available at: http://www.ada.org/-/media/ADA/Publications/Files/patient _25.pdf?la=en. [Erişim: 09 Mart 2018].
*Bağımsız araştırma şirketi IPSOS’un Temmuz-Ağustos 2020’de bağımsız diş hekimleriyle yaptığı araştırmaya göre