Symptoms of Sensitivity

 

 

Hassas Diş Belirtileri

Hassas Diş
Belirtileri

DİŞİM NEDEN AĞRIYOR?


Diş ağrınızın birçok nedeni olabilir ancak en yaygın diş ağrısı nedenlerinden birisi hassas dişlerdir. Sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi bir şey yerken veya içerken nahoş, keskin bir sancıyla irkiliyorsanız, bunun nedeni hassas dişler olabilir.

Diş ağrınızın nedenini öğrenmek için diş hekiminize danışınız.

Burada dişlerinizin neden ağrıdığını bulabilir ve hassas dişlerinizin nedenlerini öğrenebilirsiniz.
 

DİŞLERİM HASSAS MI?

Sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi bir şey yerken veya içerken kısa süreli, keskin bir sızı veya diş fırçalarken ağrı hissediyorsanız, hassas dişleriniz olabilir, ancak diş ağrınızın başka nedenleri de olabilir. Hassas dişlerin belirtileri hakkında bilgi almak için Online Hassasiyet Testi hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Diş ağrınız için diş hekiminize danışınız.

SORUNUM DİŞ ÇÜRÜĞÜ MÜ YOKSA HASSAS DİŞLER Mİ?

Diş çürümesi dişlerin zayıflamasının sonucudur ve sebep olduğu ağrı hassas diş problemine benzer bir his verebilir - ancak bunlar farklı şeylerdir. Diş çürümesi yiyecek ve içeceklerde bulunan şekerin plakla (dişlerinizde oluşan yapışkan, renksiz bir bakteri tabakasıdır)¹ reaksiyona girerek asit oluşturduğu zaman ortaya çıkar. Bu asitler aşamalı olarak diş minesi ve dentini (diş minesi altındaki daha yumuşak tabaka) eriterek dişte çürük adı verilen bir delik oluşturur.

Çürükten kaynaklanan ağrı bir şey yerken veya ısırırken tetiklenen bir ağrıdır ve genellikle soğuk veya sıcak yiyecek veya içeceklerin neden olduğu hassas dişlerin sızısına benzer.²

Hassas diş sızısını yalnızca 60 saniyede rahatlattığı klinik olarak kanıtlanan Sensodyne Hızlı Rahatlama ile günde iki kere dişlerinizi fırçalamak hassas diş sorunlarınızı ve diş çürümenizi önlemeye yardımcı olur.

DİŞ AĞRINIZIN OLASI DİĞER NEDENLERİ

Hassas dişler ve diş çürümesi dışında, diş ağrınızın başka nedenleri de olabilir. Diş ağrınız için diş hekiminize danışınız.

Diğer Nedenler:

  • Diş Tedavisi
  • Diş Beyazlatma
  • Diş Enfeksiyonu
  • Kırılmış Diş Ağrısı

Bu durumlar için diş hekiminize danışınız.

 

¹Cavity or Sensitive Teeth: What’s The Difference? | Sensodyne. 2018. Cavity or Sensitive Teeth: What's The Difference?/ Sensodyne. [ONLINE] Availa ble at: https://us.sensodyne.com/news/cavity-or-sensitive-teeth/. [Erişim: 09 Mart 2018].
²WebMD. 2018. Tooth Pain: Common Causes and Treatment [ONLINE] Available at: https://www.webmd.com/oral-health/why-teeth-hurt#1. [Erişim: 09 Mart 2018].